Turniej Debat Oxfordzkich

Turniej Debat Oxfordzkich

W dniu 16.11.2023r. Odbyły się powiatowe eliminacje Turnieju Debat Oxfordzkich Szkół Podstawowych. W eliminacjach tych uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sopotni Wielkiej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleśni reprezentowali Gminę Jeleśnia z niezwykłym zaangażowaniem i talentem. To wydarzenie, zorganizowane przez Żywiecką Fundację Rozwoju, zgromadziło młode umysły z różnych szkół z terenu powiatu, dając im platformę do wymiany poglądów i rozwijania umiejętności debatowania.

Drużyna z Sopotni Wielkiej awansowała do dalszego etapu, który odbędzie się 30.11. Dodatkowym powodem do dumy jest Zuzanna Kołda, mówczyni z tej szkoły, która otrzymała indywidualne wyróżnienie za swój wkład w debatę.

Debaty Oxfordzkie, zwane również debatami w stylu brytyjskim, to format debaty, w którym dwie strony - "za" i "przeciw" - argumentują na rzecz lub przeciwko określonej tezie. Każda strona składa się z kilku mówców, którzy przedstawiają swoje argumenty, a następnie odpierają argumenty przeciwników. Jest to doskonała metoda na rozwijanie umiejętności publicznego przemawiania, krytycznego myślenia oraz zdolności do konstruktywnej argumentacji i obrony własnych przekonań.

Udział w debatach oxfordzkich ma ogromny wpływ na rozwój młodych ludzi. Po pierwsze, uczy ich, jak przekonywać i być przekonywanym, co jest niezbędne w demokratycznym społeczeństwie. Po drugie, debaty te rozwijają umiejętności badawcze, ponieważ uczestnicy muszą dokładnie poznać temat, by skutecznie argumentować. Po trzecie, debatowanie wzmacnia zdolności komunikacyjne uczniów, ucząc ich, jak wyrazić swoje myśli w sposób jasny i przekonujący. Wreszcie, doświadczenie to kształtuje umiejętność słuchania i szacunku dla odmiennych opinii, co jest kluczowe w zrozumieniu złożoności współczesnego świata.

Sukces uczniów ze Szkół Podstawowych nr 4 w Sopotni Wielkiej i nr 2 w Jeleśni w Turnieju Debat Oxfordzkich jest więc nie tylko triumfem ich indywidualnych umiejętności, ale również świadczy o znaczeniu takich inicjatyw edukacyjnych w kształtowaniu przyszłych pokoleń. Dzięki ich wysiłkom i osiągnięciom Gmina Jeleśnia może być dumna z młodych ludzi, którzy reprezentują ją na arenie intelektualnej.Facebook