TURYSTYKA / CESTOVNÍ RUCH

WODOSPAD W SOPOTNI WIELKIEJ

Na potoku Sopotnia znajduje się największy wodospad w polskich Beskidach. Potok Sopotnia ma kamieniste, głęboko wcięte w podłoże koryto (poniżej wodospadu ma ono głębokość 12-15 m.). Zbudowane jest z pias­kowców. Warstwy skał opadają stromo, w tym samym kierunku, co bieg wody. Próg, z którego spada woda ma długość 15 m, a woda wybiła pod nim kocioł o głębokości 5 m. Na dnie kotła znajdują się skośnie ustawione skalne płyty. Wodospad znajduje się na wysokości 620 m n.p.m. i jest pomnikiem przyrody.

VODOPÁD V SOPOTNÍ SKVĚLÉ

Na potoce Sopotnia se nachází největší vodopád v polských Beskydech. Potok Sopotnia má skalnaté, hluboce zaříznuté dno (pod vodopádem je hluboký 12-15 m). Je vyroben z pískovce. Vrstvy hornin klesají strmě ve stejném směru jako vodní tok. Práh, ze kterého voda padá, je dlouhý 15 m a voda pod ním vyvrhla kotel v hloubce 5 m. Na dně kotle jsou šikmo umístěné skalní desky. Vodopád se nachází 620 m nad mořem. a je památkou přírody.

Ścieżka rowerowa Ostrawa-Beskidy, odcinek Vratimov-Sviadnov

     Na początku sierpnia 2012 r. zakończono prace budowlane w ramach projektu Ostrawa-Beskidzka Ścieżka Rowerowa na odcinku Vratimov-Sviadnov. Uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej i symboliczne przecięcie wstęgi odbyło się 11 września 2012 r. w Paskowie w obecności burmistrzów dotkniętych gmin i innych ważnych gości. Obecnie związek gmin realizuje czynności majątkowe w stosunku do gruntów pod ścieżkę rowerową (wykupy, obciążenia) oraz spraw eksploatacyjnych ścieżki rowerowej.

      Projekt „Szlak rowerowy Ostrawa-Beskidy, odcinek Vratimov-Sviadnov”, nr rej. CZ.1.10/1.1.00/09.00922, jest wspierany przez Regionalny Program Operacyjny NUTS II Morawsko-Śląski. Grantodawcą jest Rada Regionalna Morawsko-Śląskiego Regionu Spójności, www.rr-moravskoslezsko.cz. Celem projektu było zbudowanie odcinka ostrawsko-beskidzkiego szlaku rowerowego nr 59 o długości 7380 m oraz połączenie już wybudowanych odcinków szkieletowej ścieżki rowerowej Ostrawa-Beskidy. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów i bezpośredniego połączenia rowerowego Ostrawy z Beskidami, projekt zwiększy potencjał turystyczny całego regionu i województwa morawsko-śląskiego. Projekt jest realizowany przez stowarzyszenie gmin Region Silesian Gate wraz z partnerami: miastami Vratimov i Paskov oraz gminami Řepiště, Žabeň i Sviadnov. Ważnym partnerem projektu jest przedsiębiorstwo państwowe Povodí Odry, s.p. Całkowity koszt projektu wynosi 37,75 mln CZK, z czego koszty kwalifikowane projektu to 36,79 mln CZK, dotacje z RPO 34,03 mln CZK, udział własny wnioskodawcy 3,72 mln CZK.

Cyklostezka Ostrava-Beskydy, úsek Vratimov-Sviadnov

     Počátkem srpna 2012 byly dokončeny stavební práce na projektu Cyklostezka Ostrava-Beskydy, úsek Vratimov-Sviadnov. Slavnostní otevření cyklostezky a symbolické přestřižení pásky proběhlo za účastí starostů dotčených obcí a dalších významných hostů dne 11.září 2012 v Paskově. V současné době svazek obcí realizuje majetkoprávní úkony ve vztahu k pozemkům pod cyklostezkou (výkupy, věcná břemena) a provozní záležitosti cyklostezky.

      Projekt „Cyklostezka Ostrava-Beskydy, úsek Vratimov-Sviadnov“, reg. číslo CZ.1.10/1.1.00/09.00922, je podpořen z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko. Poskytovatelem dotace je Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko, www.rr-moravskoslezsko.cz . Cílem projektu bylo vybudovat 7.380 m dlouhý úsek cyklostezky Ostrava-Beskydy č. 59 a propojit již vybudované úseky páteřní cyklostezky Ostrava-Beskydy. Kromě zvýšení bezpečnosti cyklistů a přímého cyklistického spojení Ostravy s Beskydami projekt zvýší turistický potenciál celého regionu a Moravskoslezského kraje. Projekt realizuje svazek obcí Region Slezská brána společně s partnery: městy Vratimov a Paskov a obcemi Řepiště, Žabeň a Sviadnov. Významným partnerem projektu je státní podnik Povodí Odry, s.p.. Celkové náklady projektu jsou 37,75 mil. Kč, v tom způsobilé náklady projektu jsou 36,79 mil. Kč, dotace z ROP 34,03 mil. Kč, vlastní podíl žadatele 3,72 mil. Kč.

Komunikacja turystyczna

TZ_Regularna linia rekreacyjna na Łysą Górę

ČSAD Frýdek-Místek, a. s. uruchomiło regularną trasę rekreacyjną na najwyższy szczyt Beskidu Morawsko-Śląskiego Łysą Górę. Pierwszy kurs odbył się, 13 maja 2015 r. Autobus kursuje regularnie w środy i piątki. Ponadto piątkowe wycieczki uświetni interpretacja przewodnika Centrum Informacji Beskidzkiej Frýdek-Místek, p.o., który również zabierze Państwa na szczyt Łysej Góry. Linia ta kursuje do końca września.

Bilety można rezerwować już teraz dzwoniąc pod numer 558 432 515, gdzie również odpowiedzą na wszelkie pytania.

Rozkład jazdy:

Wyjazd: Raškovice, Ondráš, 8:30

Przyjazd: Łysa Góra, godz. 9:10

Wyjazd: Łysa Góra, godz. 11:20

Przyjazd: Raškovice, Ondráš, 12:00

Osoba kontaktowa:

Lucie Talavaškovej

Centrum Informacji Beskidzkiej Frýdek-Místek, p.o.

Tel. 558 436 887

E-mail: talavaskova.lucie@beskydy-info.cz

O firmie:

Centrum Informacji Beskidzkiej Frýdek-Místek, p.o. jest regionalną agencją informacji i usług turystycznych. Informacji turystycznej i kulturalnej o Frýdku-Místku i jego najbliższej okolicy udziela swoim gościom poprzez swoje filie we Frýdku, Místku, Frýdlancie n.O. oraz na stronie www.beskydy.com.

Turistická komunikace

TZ_Pravidelná rekreační linka do Łysa Góra

ČSAD Frýdek-Místek, as, zahájil pravidelnou rekreační trasu na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Łysou Góru. První kurz proběhl 13. května 2015. Autobus jezdí pravidelně ve středu a v pátek. Páteční výlety navíc zpestří výklad průvodce Beskydského informačního centra Frýdek-Místek, p.o., který vás zavede i na vrchol Lysé hory. Tato linka jezdí do konce září.

Vstupenky je možné rezervovat již nyní na čísle 558 432 515, kde také zodpoví případné dotazy.

Plán:

Odjezd: Raškovice, Ondráš, 8:30

Příjezd: Łysa Góra, v 9:10

Odjezd: Łysa Góra, v 11:20

Příjezd: Raškovice, Ondráš, 12:00

kontaktní osoba:

Lucie Talavasková

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p.o.

Tel. 558 436 887

E-mail: talavaskova.lucie@beskydy-info.cz

O společnosti:

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek, p.o. je regionální agenturou pro informační a turistické služby. Turistické a kulturní informace o Frýdku-Místku a jeho nejbližším okolí poskytuje svým hostům prostřednictvím svých poboček ve Frýdku, Místku, Frýdlantu n.O. a na webu www.beskydy.com.

Trasy rowerowe – gmina Jeleśnia

Trasa Nr 1
Rozpoczyna się na parkingu przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza, dalej biegnie ul. Starowiejską, przekracza most na Koszarawie „U Piergiesów” i kieruje się na Rówienki, dalej drogą do Pewli Wielkiej gdzie wstępuje na drogę krajową, którą dojeżdżamy do ul. Starowiejskiej i powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 7,2 km
Trasa średnio trudna


Trasa Nr 2
Początek trasy ma miejsce na parkingu obok mostu pod Janikową Grapą. Prowadzi stromą drogą biegnącą zboczem Janikowej Grapy, dalej przez przysiółek Madeje, po czym wkracza na drogę wojewódzką gdzie następuje skręt w kierunku Jeleśni. Dalej ul. Szkolną do drogi krajowej i powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 10,2 km
Trasa bardzo trudna


Trasa Nr 3
Początek w miejscu trasy nr 1, parking przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza. Po przejechaniu 200 m w dół, w kierunku Żywca skręcamy w lewo i dalej żółtym szlakiem turystycznym przekraczamy kładkę na potoku Sopotnia. Dalej trasa biegnie na szczyt wzniesienia Żor (Żar), następnie droga leśną usytuowaną na granicy z gminą Świnna zjeżdżamy nieco w dół aby następnie podjechać na wzniesienie Kiczory i Gronia. Dojeżdżamy do drogi Juszyna-Sopotnia Mała, którą kierujemy się do Sopotni. Następnie docieramy do drogi krajowej wijącej się wzdłuż sopotniańskiego potoku, dojeżdżamy nią do skrzyżowania z drogą główną, skręcamy na lewo i tak zamykając pętlę powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 16 km
Trasa średnio trudna


Trasa Nr 4
Rozpoczyna się w Sopotni Wielkiej Wodospadzie, kieruje się w dół i po przejechaniu 500 m odbija na prawo, przy budynku kółka rolniczego i wiedzie droga rolniczą biegnącą stokami góry Krzyżowa, po czym dojeżdżamy do wsi Krzyżowa. W okolicy baru „Pod Miodowcem” wjeżdżamy na drogę krajową skręcając na lewo i kierujemy się w stronę Jeleśni. Dojeżdżamy do rynku, tu trasa przed Starą Karczmą skręca na lewo i drogą przez tzw. Gaikę (na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo) powracamy do Sopotni Wielkiej.
Długość trasy: 13,6 km
Trasa średnio trudna


Trasa Nr 5
Rozpoczyna się w Jeleśni na rynku i biegnie drogą do Sopotni Wielkiej Kordonu (biegnie tak samo jak ostatni fragment trasy nr 4) gdzie trasa zawraca. Powrót ta samą drogą do Sopotni Wielkiej Wodospadu gdzie trasa skręca w lewo na przysiółek Średniówka i dalej biegnie drogą do Sopotni Małej. Na wysokości ośrodka zdrowia skręcamy w prawo na drogę główną, która przez Gaikę zaprowadzi nas do rynku w Jeleśni.
Długość trasy: 24 km
Trasa łatwa


Trasa Nr 6
Oznakowanie trasy rozpoczyna się przed budynkiem ośrodka zdrowia w Krzyżowej po czym odbija ona na drogę na Krzyżówki. Dochodzi do żółtego szlaku turystycznego, wydostaje się na szczyt Watówki, Jabłonowskiej i Baranówki. Następnie droga leśną biegnącą przez obniżenie Jaworzyny kierujemy się z powrotem do Krzyżowej. Ostatni odcinek trasy biegnie drogą wojewódzką, którą dojeżdżamy do miejsca startu.
Długość trasy: 10,2 km
Trasa średnio trudna
Trasa nr 7


Początek trasy na parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej (podobnie jak w przypadku trasy nr 6). Dojeżdżamy do żółtego szlaku turystycznego a następnie na skrzyżowaniu dróg polnych skręcamy w lewo, zjeżdżamy w dół, wzdłuż potoku Jabłonowskiego, w kierunku Przyborowa. Po dotarciu do Przyborowa skręcamy w lewo i drogą krajową przez Jeleśnię powracamy do Krzyżowej.
Długość trasy: 15,7 km
Trasa łatwa


Trasa Nr 8
Od parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej kierujemy się w kierunku Krzyżówek, do drogi, którą prowadzi żółty szlak turystyczny. Dalej dojeżdżamy do Watówek, których stokami docieramy do granicy państwa. Następnie szlakiem czerwonym osiągamy Beskid Krzyżowski (Szelust), za którym skręcamy w prawo na żółty szlak turystyczny i zjeżdżamy do Korbielowa Górnego. Stąd prosto w dół jedziemy w kierunku Korbielowa.
Długość trasy: 11,6 km
Trasa średnio trudna


Trasa Nr 9 A
Od parkingu przy wyciągu narciarskim „Kuligówka” w Korbielowie przejeżdżamy około 300 m w kierunku przejścia granicznego i za pensjonatem „Darz Bór” skręcamy w lewo i po przekroczeniu potoku Glinnego wydostajemy się na Polanę Gawlasie. Dalej dojeżdżamy do przejścia granicznego i drogą krajową zataczając niewielką pętlę powracamy do miejsca rozpoczęcia trasy.
Długość trasy: 5 km
Trasa łatwa


Trasa Nr 9 B
Podobnie jak w przypadku poprzednim zaczyna się przy parkingu koło wyciągu „Kuligówka”. Zjeżdżamy drogą krajową w kierunku centrum Korbielowa. Na wysokości baru „Pod Pilskiem” skręcamy w prawo w drogę do Korbielowa Górnego. Po wyminięciu cmentarza podjeżdżamy pod Weskę, nastepnie skręcamy w prawo i drogą gruntową kierujemy się do Korbielowa – Kamiennej. Kolejny odcinek trasy biegnie wzdłuż potoku i drogą tą wydostajemy się na drogę krajową, którą powracamy do parkingu.
Długość trasy: 5 km
Trasa łatwa


Trasa Nr 10
Początek trasy znajduje się na parkingu przy wyciągach narciarskich GAT w Korbielowie. Początkowy odcinek trasy biegnie nartostradą obok wyciągu aż do Szczawin. Dalej, za Szczawinami skręcamy w prawo, wjeżdżamy na połogi płaj, którym jedziemy w kierunku Buczynki. Mijamy Polanę Buczynkę i dalej stokami Czarnego Gronia dojeżdżamy do Soliska. W tym miejscu skręcamy w prawo i nartostradą przez polanę Byk zjeżdżamy do drogi asfaltowej wiodącej w kierunku parkingu przy wyciągach GAT.
Długość trasy: 6,1 km
Trasa trudna


Trasa Nr 11
Trasę wytyczono w oparciu o szlaki turystyczne. I tak początek pętli znajduje się przy Zajeździe „Smrek” w Korbielowie. Jedziemy za niebieskimi znakami turystycznymi, które wyprowadzą nas na Przełęcz Przysłopy. Tu spotykamy znaki czarne, z którymi przez Uszczawne, Malorkę, Buczynkę, Halę Górową i Skałkę docieramy do Hali Miziowej. Powrót z Hali Miziowej odbywa się nartostradą nr 5 (uwaga – bardzo stromy zjazd) przez Szczawiny do Korbielowa Kamiennej.
Długość trasy: 11,6 km
Trasa trudna


Trasa Nr 12
Od Domu Strażaka w Sopotni Małej jedziemy drogą krajową do skrzyżowania i dalej drogą główną w kierunku Sopotni Wielkiej. Całość trasy poprowadzono działami Sopotni Małej bez wyraźnych punktów orientacyjnych. Z tych też powodów należy zwracać uwagę na oznakowanie trasy tabliczkami informacyjnymi.
Długość trasy: 6,2 km
Trasa łatwa                                

Tradice cyklistiky – Obec Jeleśnia

Trasa č. 1

Začíná na parkovišti u Policie ČR na ul. Jana Kazimierza, dále vede ul. Starowiejska, překročí most "U Piergiesów" na Koszarawě a zamíří směrem na Rówienki, poté po silnici do Pewla Wielka, kde se napojí na státní silnici, která vede na ul. Starowiejska a návrat do výchozího bodu.

Délka trasy: 7,2 km

Trasa je středně náročná

Trasa č. 2

Trasa začíná na parkovišti u mostu pod Janikowa Grapou. Vede po strmé silnici vedoucí po svahu Janikowa Grapa, dále přes vesničku Madeje a poté vjíždí na provinční silnici, kde je odbočka směrem na Jeleśnia. Dále ul. Szkolna na státní silnici a vracíme se do výchozího bodu.

Délka trasy: 10,2 km

Trasa je velmi obtížná

Trasa č. 3

Začátek na trase č. 1, parkoviště u Policie ČR na ul. Jan Kazimierz. Po sjetí 200 m dolů směrem na Żywiec odbočíme vlevo a pokračujeme po žluté turistické značce, přejdeme lávku přes potok Sopotnia. Dále trasa vede na vrchol kopce Żory (Żar), poté sjedeme po lesní cestě na hranici s obcí Świnna a poté vyjedeme do kopců Kiczory a Groń. Dostáváme se na silnici Juszyna-Sopotnia Mała, po které pokračujeme do Sopotnie. Poté dojedeme na státní silnici vinoucí se podél Sopotnianského potoka, dojdeme po ní na křižovatku s hlavní silnicí, odbočíme doleva a uzavřením smyčky se vrátíme do výchozího bodu.

Délka trasy: 16 km

Trasa je středně náročná

Trasa č. 4

Začíná v Sopotnia Wielka Wodospad, jde z kopce a po 500 m odbočuje vpravo vedle budovy zemědělského okruhu a vede po zemědělské silnici vedoucí po svazích hory Krzyżowa, po které dojedeme do vesnice Krzyżowa. V blízkosti baru "Pod Miodowcem" vjíždíme na státní silnici, odbočujeme vlevo a míříme na Jeleśnia. Dojdeme na tržiště, zde trasa před Starou Karczmou odbočuje doleva a cesta přes t. zv Gaika (na první křižovatce odbočte vlevo) a vraťte se do Sopotnia Wielka.

Délka trasy: 13,6 km

Trasa je středně náročná

Trasa č. 5

Začíná v Jeleśni na náměstí a vede po silnici do Sopotnia Wielka Cordon (vede stejně jako poslední část trasy č. 4), kde se trasa stáčí zpět. Návrat po stejné silnici do Sopotnia Wielka Wodospadu, kde trasa odbočuje vlevo do osady Średniówka a pokračuje po silnici do Sopotnia Mała. Na úrovni zdravotního střediska odbočíme vpravo na hlavní silnici, která nás dovede přes Gaiku na tržiště v Jeleśni.

Délka trasy: 24 km

Snadná cesta

Trasa č. 6

Značení trasy začíná před budovou zdravotního střediska v Krzyżowé a poté odbočuje na silnici do Krzyżówki. Dochází po žluté turistické značce a vede na vrchol Watówka, Jabłonowska a Baranówka. Poté se po lesní cestě procházející údolím Jaworzyny vydáme zpět do Krzyżowé. Poslední úsek trasy vede po zemské silnici, která nás dovede do výchozího bodu.

Délka trasy: 10,2 km

Trasa je středně náročná

Trasa č. 7

Začátek trasy je na parkovišti před zdravotním střediskem v Krzyżowé (podobně jako u trasy č. 6). Dojdeme po žluté turistické značce a poté na rozcestí polních cest odbočíme doleva a sjedeme z kopce podél potoka Jabłonowski směrem na Przyborów. Po dojezdu do Przyborówa odbočíme vlevo a po státní silnici přes Jeleśni se vrátíme do Krzyżowé.

Délka trasy: 15,7 km

Snadná cesta

Trasa č. 8

Z parkoviště před zdravotním střediskem v Krzyżowé se vydáme směrem na Krzyżówki, po žluté turistické značce. Dále se dostáváme do Watówki, po jejichž svazích se dostáváme ke státní hranici. Poté po červené dojdeme do Krzyżowských Beskyd (Szelust), za nimiž odbočíme vpravo na žlutou turistickou značku a sjedeme do Korbielów Górny. Odtud jedeme přímo dolů směrem na Korbielów.

Délka trasy: 11,6 km

Trasa je středně náročná

Trasa č. 9A

Z parkoviště u lyžařského vleku "Kuligówka" v Korbielówě pojedeme asi 300 m k hraničnímu přechodu a za penzionem "Darz Bór" odbočíme doleva a po překročení potoka Glinny se dostaneme do Gawlasie Glade. Dále dorazíme k hraničnímu přechodu a po státní silnici se malou smyčkou vrátíme do výchozího bodu trasy.

Délka trasy: 5 km

Snadná cesta

Trasa č. 9B

Stejně jako v předchozím případě se začíná na parkovišti u vleku „Kuligówka“. Jedeme po státní silnici směrem do centra Korbielówa. Na úrovni baru "Pod Pilskie" odbočíme vpravo na silnici do Korbielów Górny. Po projetí hřbitova vyjedeme do Weska, pak odbočíme vpravo a po polní cestě dojedeme do Korbielów-Kamienna. Další úsek trasy vede podél potoka a po této silnici se dostáváme na státní silnici, po které se vracíme zpět na parkoviště.

Délka trasy: 5 km

Snadná cesta

Trasa č. 10

Začátek trasy je na parkovišti u lyžařských vleků GAT v Korbielówě. Úvodní úsek trasy vede po sjezdovce vedle lyžařského vleku do Szczawinu. Dále za Szczawiny odbočíme vpravo, vstoupíme na plochou palubu, kterou se vydáme směrem na Buczynku. Míjíme Polana Buczynka a dále po úbočí Czarny Groń dojdeme na Solisko. V tomto místě odbočíme vpravo a sjedeme po sjezdovce přes mýtinu Byk na asfaltku vedoucí k parkovišti u vleků GAT.

Délka trasy: 6,1 km

Obtížná cesta

Trasa č. 11

Trasa byla vytyčena na základě turistických tras. A tak začátek smyčky je na Zajazdu "Smrek" v Korbielówě. Sledujeme modré turistické značky, které nás dovedou do Przysłopského průsmyku. Zde se setkáváme s černými značkami, se kterými se přes Uszczawne, Malorka, Buczynka, Hala Górowa a Skałka dostáváme do Hala Miziowa. Návrat z Hala Miziowa probíhá po sjezdovce č. 5 (pozn. - velmi prudké klesání) přes Szczawiny do Korbielów Kamienna.

Délka trasy: 11,6 km

Obtížná cesta

Trasa č. 12

Od Hasičského domu v Sopotnia Mała se vydáme po státní silnici na křižovatku a pokračujeme po hlavní silnici směrem na Sopotnia Wielka. Celá trasa vedla přes departementy Sopotnia Mała bez jasných orientačních bodů. Z těchto důvodů věnujte pozornost značení trasy informačními tabulemi.

Délka trasy: 6,2 km

Snadná cesta

Szlaki turystyczne – gmina Jeleśnia (https://www.jelesnia.pl/szlaki-turystyczne

Znaki żółte

Jeleśnia Dworzec PKP (ok. 450 m) – Janikowa Grapa (737 m) – Garlejów Groń (730m) – Zwaliska (757 m) – Bąków (Czeretnik 776 m) – Gachowizna (758 m).
Czas przejścia: wyjście 4 h, zejście 3,30 h
GOT: 12/9

Szlak rozpoczyna się od dworca PKP i kieruje się do skrzyżowania z drogą główną , gdzie zakręca na prawo i prowadzi drogą główną biegnącą w kierunku Żywca. Po przejściu około 1 km i po przekroczeniu mostu na rzece Koszarawie szlak odbija na prawo i wpierw płasko a następnie stromo poczyna się wspinać na Janikową Grapę, z której rozpościera się ciekawa panorama widokowa w kierunku Pilska, Babiej Góry, Beskidu Śląskiego i rozległej kotliny Żywieckiej szlak poczyna zbiegać do niewielkiego osiedla Madeje należącego do Pewli Wielkiej, które omija z boku i łagodnie, polami oraz skrajem lasu dociera do kulminacji Zwalisk. W tym miejscu szlak zakręca na prawo obchodząc szczyt niewielkim łukiem niemal po płaskim terenie. Następnie wkraczamy na polanę, od której rozpoczyna się strome podejście na szczyt Bąkowa (766 m). Tutaj następuje kolejne obniżenie się szlaku, który schodzi granicą lasu i pól do obniżenia pomiędzy Bąkowem a Gachowizną. Dalsza wędrówka na Gachowiznę od tego miejsca odbywa się za znakami niebieskimi.

Znaki czerwone

Przełęcz Glinne (809 m) – Hala Miziowa (1275 m)
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 1¼ h
GOT: 10/6

Szlak ten jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego będącego kontynuacją połączenia pomiędzy Babią Górą a Pilskiem. Szlak rozpoczyna się poniżej Przełęczy Glinne wkraczając w dorodny las świerkowy i łagodnie zataczając łuk prowadzi nas tak przez około 20 minut po czym rozpocznie się niewielkie strome podejście. Po pokonaniu tej stromizny przed nami kolejny około 700 m odcinek drogi, pnący się stromo w górę. Trasa biegnie wzdłuż przecinki granicznej, z początku słupki graniczne słabo widoczne. Równolegle do znaków czerwonych biegnie słowacki szlak turystyczny oznakowany kolorem niebieskim. Po pokonaniu stromego podejścia szlak odbija na prawo wkraczając w tzw. Las Suchoworski i od tąd trawersując łagodnie zbocze doprowadzi nas do granic Hali Miziowej. Po drodze przekroczymy Potok Glinny jak też wstąpimy w obręb rezerwatu przyrody Pilsko. Po przekroczeniu granicy Hali Miziowej, po kilkudziesięciu metrach szlak gwałtowanie odbija pod kątem 90º, znaki słabo widoczne na ścianie drzew pnie się w kierunku szczytu Hali Miziowej. Teraz spinamy się wzdłuż linii wyciągu narciarskiego. Schronisko turystyczne osiągamy po kilku minutach. Na całej swojej długości szlak tylko w kilku miejscach odkrywa momenty widokowe, w większości ukazujące Babią Górę.

Znaki czerwone

Przełęcz Glinne (809 m) – Student (935 m) – Beskid Korbielowski (Weska 955 m) – Beskid Krzyżowski (Szelust 923 m) – Przełęcz Półgórska (809 m) – Jaworzyna (1047 m) – Głuchaczki (830 m) – Mędralowa (1163 m) – Przełęcz Jałowiecka (993 m) – Żywieckie Rostaje – Hala Czarnego – Markowe Szczawiny (1180 m)
Czas przejścia: wyjście 7,30 h, zejście 7,30 h
GOT: 34/28

Szlak prowadzi grzbietem granicznym poczynając od Przełęczy Glinne przez szereg szczytów i przełęczy głównego szlaku Beskidzkiego im. prof. Kazimierza Sosnowskiego. Wędrówka tym szlakiem dostarcza turyście szereg ciekawych panoram widokowych odkrywających widok na Pilsko, Babią Górę, dolinę Koszarawy, Pasmo Jałowieckie i Beskid Mały. Na trasie spotykamy starą drewnianą zabudowę chałup i pasterskich szop i szałasów. Ostatni odcinek szlaku poczynając od tzw. Fickowych Rostajów, na górnym płaju, który wiedzie od Hali Czarnego do Markowych Szczawin poczynając od 22.04.2000 r. został zamknięty dla potrzeb ruchu turystycznego. Spowodowane zostało to odnowieniem się osuwiska pod Małą Babią Górą, które zniszczyło około 50 m szlaku. Z tych też powodów planowane wędrówki w rejon Babiej Góry winny omijać schronisko na Markowych Szczawinach. Zatem od Przełęczy Jałowieckiej za znakami zielonymi wędrujemy przez Małą Babią Górę, Przełęcz Bronę, Kościółki aż do kulminacji Diablaka. Przy wyprawach na Babią Górę warto zwrócić uwagę na element czasowy potrzebny na dotarcie do tego miejsca. Poza schroniskiem PTTK na Markowych Szczawinach na trasie szlaku funkcjonuje sezonowe schronisko turystyczne na polanie pod Jaworzyną otwarte od 15 maja do 15 października i posiadające 30 miejsc noclegowych. Możliwość noclegu oferuje także stacja turystyczna „Zygmuntówka” zlokalizowana na Przełęczy Klekociny (około 45 min. drogi od Hali Mędralowej). Bezpłatny nocleg oferuje także szałas na Hali Mędralowej (własny śpiwór), którym opiekuje się przewodniczący Studenckiego Koła „Harnasie” z Gliwic.

Znaki zielone

Korbielów Kamienna PKS (ok. 630 m) – Buczynka – Hala Miziowa (1275 m)
Czas przejścia: wyjście 2,30 h, zejście 1,30 h
GOT: 14/7
Szlak rozpoczyna się od końcowego przystanku PKS Korbielów Kamienna i wkracza w asfaltową drogę biegnącą w głąb doliny. Najpierw wędrujemy ul. Szczyrbok a następnie szlak odbija na prawo w krótką uliczkę Pod Buczynką, po czym wstępuje w kolejne odbicie w lewo w ul. Ślepej Dolinki. W tym miejscu spotykamy stare drewniane góralskie zabudowania. Po wyminięciu zagród szlak poczyna się nieznacznie, skośnie wznosić na rozległe zbocze Ślepej Dolinki. W górnej części polany odbywa się tradycyjny wypas owiec.
Dochodzimy do górnego krańca polany, gdzie zlokalizowana jest jedna ze stacji przesiadkowych wyciągów orczykowych o nazwie Solisko. Dalsza część trasy wiedzie w górę, lasem, przecinką nartostrady. Niebawem szlak zakręca w kierunku na lewo i stromą ścieżką skośnie przecina nachylenie stoku przechodząc prosto przez ostry w tym miejscy zakręt nartostrady. Jeszcze raz zakręca w kierunku na prawo i wydostaje się do granicy Buczynki. Na polanie Buczynka w sezonie zimowym funkcjonuje mały wyciąg talerzykowy oraz bar zlokalizowany w niewielkiej chatce. Teraz idziemy skrajem polany dochodząc do słupów wyciągu orczykowego, po czym skręcamy w prawo, przez las w kierunku nartostrady. Potem jeszcze raz skręcamy w lewo wędrując przez młodnik w kierunku wyciągu. Szlak powyżej górnej stacji wyciągu przecina jego trasę i podchodzimy teraz łagodnie przez las do punktu początkowego kolejnego małego wyciągu talerzykowego, który łączy na linii poziomej dwie stacje przesiadkowe wyciągów głównych. Szlak od tego miejsca biegnie wzdłuż wyciągu a następnie skręca w prawo trawersując grzbiet zawraca do linii znanego już nam wyciągu narciarskiego. Na jego końcu skręcamy w prawo wstępując na nartostradę i niebawem napotykamy żółte znaki turystyczne wychodząc z lasu. Ostatni docinek szlaku otwiera Hala Kornienicka pod, którą znajduje się interesująca przyrodniczo młaka czyli obszar podmokły z unikalną roślinnością zlokalizowany na wysokości 1220 m i średnicy 50 m. Od młaki dzieli nas około 15 min. drogi do schroniska na Hali Miziowej. Kierujemy się teraz w kierunku południowym, stromo i po przekroczeniu 55 m wysokości terenu osiągamy Halę Miziową.

Znaki żółte

Korbielów (ok. 530 m) – Hala Miziowa (1275 m)
Czas przejścia: wyjście 2,30 h, zejście 1,45 h
GOT: 13/6
Szlak rozpoczyna się przy węźle szlaków turystycznych zlokalizowanym na parkingu przed Zajazdem „Smrek”. Wpierw idziemy drogą asfaltową biegnącą w górę wzdłuż parkingu. Na wysokości zabudowań leśniczówki następuje rozdzielenie dotąd biegnących wspólnie znaków żółtych i niebieskich. Nasz szlak prowadzi prosto w górę, wzdłuż toważyszącego mu potoku. Po kilkuset metrach dochodzimy do ośrodka wczasowego „Harnaś” za, którym zaraz po lewej stronie znajduje się parking samochodowy i schron turystyczny. Po przekroczeniu linii lasu, po kilku minutach wędrówki szlak odbije na lewo w kierunku potoku. Przekraczamy potok i skośnie stromą ścieżką przecinającą zbocze Czarnego Gronia (1098 m) wznosimy się w kierunku nie widocznej kulminacji szczytu. Wielokrotnie trasę wędrówki zagrodzą nam fragmenty sporych rozmiarów osuwisk skalnych. W końcowym etapie wędrówki docieramy do znaków zielonych dochodzących tu z Sopotni Wielkiej i za nimi po około 10-15 minutach osiągamy grzbiet Hali Miziowej. Szlak ten praktycznie na całej swojej długości pozbawiony jest ciekawych elementów widokowych.

Znaki niebieskie

Korbielów (ok. 530 m) – Przełęcz Przysłopy (846 m)
Czas przejścia: wyjście 1 h, zejście 0,45 h
GOT: 6/4
Stosunkowo krótki szlak łącznikowy biegnący z Korbielowa z przed zajazdu „Smrek” do Przełęczy Przysłopy. Dalsza wędrówka tym szlakiem może odbywać się za znakami czarnymi docierającymi tu z Krzyżowej w kierunku Hali Miziowej. Inny wariant wędrówki z Przełęczy Przysłopy za znakami żółtymi prowadzi do Sopotni Wielkiej Wodospadu oraz Korbielowa Dolnego i Przyborowa.

Znaki czarne

Korbielów (600 m) – Polana Gawlasie (780 m) – Przełęcz Glinne (806 m)
Czas przejścia: wyjście 1 h, zejście 0,45 h
GOT: 6/4
Stosunkowo krótki szlak łącznikowy prowadzący od zajazdu „Smrek” w Korbielowie do przejścia granicznego na Przełęczy Glinne. Szlak ten jest słabo oznakowany ale jego przejście nie powinno napotkać na większe trudności orientacyjne. Prowadzi główną drogą w kierunku granicy mijając po drodze liczne zabudowania, wyciągi narciarskie i pensjonaty. Za ostatnimi budynkami, między innymi pensjonatu „Darz Bór” szlak przekracza mostkiem potok kierując się w lewo na rozciągającą się za granicą lasu Polanę Gawlasie. Po ominięciu osiedla szlak na powrót powraca do głównej drogi. Na dobrą sprawę wygodniej do przejścia granicznego dojdziemy bez odbijania od drogi głównej.

Znaki żółte

Korbielów (600 m) – Walcowa Grapa (707 m) – przełęcz między Beskidem Krzyżowskim a Beskidem Korbielowskim (854 m)
Czas przejścia: wyjście 1,30 h, zejście 1,45 h
GOT: 7/4
Krótki szlak łącznikowy łączący Korbielów z Głównym Szlakiem Beskidzkim oznakowanym kolorem czerwonym i przebiegającym grzbietem granicznym. Początek znaków przed Zajazdem „Smrek” i po przejściu na wschodnią stronę szosy szlak wstępuje na lewo, w ścieżkę wijącą się między domami. Przekracza potok i wkracza w obręb lasu świerkowego. Pnie się teraz w górę, za lasem rozpościerają się pola uprawne i dochodzimy do niewielkiego osiedla Korbielowa Górnego. Rozłozone jest ono na toku Walcowej Grapy. Dalszy docinek prowadzi ścieżką w kierunku strumienia, skręcamy w lewo przy domach mijając po drodze kolejne zabudowania. Teraz już polna drogą, łagodnie trawersując zbocze Beskidu Korbielowskiego (Weska 955 m) dochodzimy do wsi Krzyżówki. Ostatni docinek drogi wiedzie wokół grupy domków letniskowych i dalej przez las, polany w części zalesione aż dochodzimy do rozległej polany Beskid. Po przekroczeniu polany osiągamy wyraźne obniżenie grzbietu tworzące przełęcz pomiędzy Beskidem Krzyżowskim a Korbielowskim. Tu spotykamy znaki głównego szlaku beskidzkiego. Szlak ten należy do wyjątkowo widokowych a panoramy stąd się rozciągające sięgają po Beskid Śląski, Pilsko i Beskid Mały.

Znaki czarne

Korbielów (600 m) – Furmaniec (667 m) – Wierch Jabłonki (701 m) – Krzyżówki (ok. 600 m) – przełęcz między Przyborówką a Jaworzyną (ok. 830 m) – Głuchaczki (ok. 700 m) – przełęcz pod Palenicą (ok. 780 m) – Moczarki (ok. 900 m) – przełęcz pod Jaworzyną (ok. 950 m) – Hala Kamińskiego (1118 m)
Czas przejścia: wyjście 5 h, zejście 4,45 h
GOT: 22/17
Szlak może stanowić alternatywę dla Głównego Szlaku Beskidzkiego oznakowanego kolorem czerwonym. W stosunku do niego wytyczona trasa oznakowania czarnego jest przesunięta bardziej w kierunku północnym. Szlak przebiega przez szereg wzniesień, przełęczy i obniżeń wytworzonych przez potoki, najczęściej ich źródliskowe części. Marszruta szlaku generalnie przebiega w terenie na wysokości od 600 m –900 m. Jedynie w obszarze Hali Kamińskiego przekracza 1118 m. Wdrówka szlakiem należy do bardzo ciekawych, dająca pogląd i spojrzenie na zasiedlenie górnej części doliny Koszarawy. Szereg wysoko położonych przysiółków to enklawy dawnej architektury, mało zmienione przez dokonujący się postęp cywilizacyjny. Szlak interesujący także pod względem przyrodniczym dający szeroką możliwość spojrzenia na florę łąk i pól uprawnych, które na tej wysokości zachowały wiele ze swojego pierwotnego charakteru.

Znaki żółte

Korbielów Centrum (ok. 580 m) – Krzyżowa – (ok. 560 m) – stoki Przyborówki (ok. 840 m) – Przyborów (ok. 500 m)
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 2,15 h
GOT: 10/12
Szlak rozpoczyna się w centrum Korbielowa przy kościele parafialnym pw. „Matki Bożej, Królowej Aniołów”. Idziemy teraz szosą w dół, w kierunku Jeleśni i po przejściu około 1 km dochodzimy do skrzyżowania z asfaltową drogą odbiegającą w prawo do wsi Krzyżówki. Przechodzimy przez dwa mostki przerzucone ponad potokiem Kamienna i Krzyżówki. Za drugim mostkiem szlak skręca w prawo na zbocze góry Stryk (732 m). Wędrujemy teraz polną ścieżką biegnącą wzdłuż równolegle do niej usytuowanej drogi asfaltowej i na rozdrożu skręcamy w lewo. Niebawem wstępujemy na łąkę a za nią na rozwidleniu skręcamy w prawo. Od tego momentu szlak się wyrównuje i biegnie połogim trawersem. Przechodzimy strumyk i szlak poczyna się na nowo wspinać na Wierch Jabłonki (700 m). Po osiągnięciu grzbietu Jabłonki skręcamy na nim pod kątem prostym w prawo. Droga doprowadza nas do rozłożystego buka, na którym zawieszona jest szafkowa kapliczka ufundowana przez dominikanina z Korbielowa. Znajduje się tu także tablica z drogowskazami turystycznymi oraz schodzącą się z naszą drogą czarne znaki turystyczne dochodzące na Jabłonki z Korbielowa. Po około kolejnych 15 minutach dochodzimy do wyrównania pod Przyborówką gdzie nasz szlak na nowo rozłącza się ze znakami czarnymi. Skręcamy teraz w lewo wstępując na stromą kamienista drogę, która przecinając las wyprowadzi nas na łąkę. Od łąki szlak zmienia nieco kierunek zbaczając na lewo i obchodząc zalesiona kopułę Przyborówki (882 m) zboczem opadającym do doliny potoku Jabłonków. Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo, w dół dochodząc do następnego skrzyżowania, na którym skręcamy pod kątem prostym w prawo i po przejściu kilku metrów jeszcze raz w lewo, w dół rozpoczynając zejście do Przyborowa. Znowu szlak odbija na prawo na trawiastą drogę biegnącą krajem brzozowo-świerkowego młodnika poniżej którego na powrót zakręca w lewo. Przekracza jar starej drogi, za którym wydostajemy sie poza obręb lasu w pola uprawne zalegające ponad Przyborowem. Schodzimy skrajem pól, mijamy osiedle domów i dochodzimy do asfaltowej szosy w Przyborowie, na której szlak zakręca w lewo i prowadzi do przystanku Przyborów Szkoła. Szlak ten bynajmniej nie kończy się w tym miejscu ale biegnie przez Lasek do Koszarawy.

Znaki zielone

 Sopotnia Wielka Wodospad (ok. 620 m) – Hala Buczynka (1202 m) – Hala Górowa-Skałka (1235 m) – Hala Miziowa (1275 m)
Czas przejścia: wyjście 2,45 h, zejście 1,45 h
GOT: 13/6
Szlak rozpoczyna się centrum wsi, przy przystanku PKS Sopotnia Wielka Wodospad. Poniżej mostu na potoku sopotniańskim występuje największy w Beskidach i jednocześnie jeden z największych w Polsce wodospadów. W korycie potoku znajduje się 10 m wysokości próg skalny, przez który przetacza się woda skupiona w wąskiej rynnie skalnej i spadając w dół po skosie ustawionych warstwach piaskowca magurskiego z wielkim szumem i hukiem. Szczególnie efektownie wygląda to po większych opadach deszczu i burzach. Wodospad jako wyjątkowa osobliwość przyrody nieożywionej posiada status pomnika przyrody. Pod wodospadem znajduje się głęboki na 5 m kocioł, który najeżony jest żebrami skalnymi ustawionymi skośnie, wywołującymi spore zawirowania wody. Obok przystanku w grupie dorodnych sosen stoi tablica informacyjna Żywieckiego Parku Krajobrazowego o przebiegu szlaków i ścieżek przyrodniczych oraz kamienny obelisk upamiętniający pamięć mieszkańców Sopotni Wielkiej zamordowanych przez hitlerowców podczas ostatniej wojny. Opuszczamy rejon wodospadu kierując się w górę drogą i po około 1000 m w niewielkiej odległości przed mostkiem skręcamy na lewo, na zbocze porośnięte lasem. Po prawej stronie ukazuje się nam polana Witasówka, na której zlokalizowane jest niewielkie schronisko studenckie „Chata Budowlańców” funkcjonujące w weekendy i w okresie sezonów turystycznych. Szlak pnie się teraz stromo zataczając łuk. Za nami pozostaje las iglasty, wkraczamy w obręb lasu liściastego a jeszcze po chwili towarzyszy naszej wędrówce ściana młodników.
Po upływie 1 godziny szlak się wyraźnie wyrównuje zakręcając na prawo na wysokości drewnianego schronu dla robotników leśnych. W tym miejscu po jednej i po drugiej stronie drogi znajduje się sporych rozmiarów stanowisko czosnku niedźwiedziego. U góry, za kulminacją zbocza widać prześwit polany jaką jest Uszczawne Niżne. Droga wiedzie połogo, z niewielkimi obniżeniami terenu, aby dopiero na zakończenie łuku jaki pokonujemy nieznacznie podnieść się ze szlakiem czarnym biegnącego do tego miejsca z Krzyżowej. Występujemy też na trasę ścieżki przyrodniczej i Żywieckiego Parku Krajobrazowego – Korbielów Kamienna – Pilsko – Sopotnia Wielka – przystanek nr 9 i 10 (szczegółowy opis w rozdziale pt.: „Przyroda”). Przed nami rozległa halizna powstała z powodu zniszczenia sporego kawałka lasu przez wiatr z rysującą się panoramą Pilska, po lewej stronie Babiej Góry. Niecałe 10 minut drogi dzieli nas od Hali Buczynka. Nieco poniżej hali w lesie pod drogą, w okresie wiosennym łatwo możemy odnaleźć stanowisko chronionej śnieżyczki przebiśniega. Hala Buczynka bezpośrednio styka się bez wyraźnej granicy z Halą Jodłowcową, która bywa nazywana także Czulową od nazwiska jednego ze współwłaścicieli. Za grzbietem hali w jej prawym rogu znajduje się stary pasterski kamienny szałas, który wzniesiony tu został przez Małopolskie Towarzystwo Rolnicze, które w okresie przedwojennym w drodze eksperymentu na Hali Górowej prowadziło wzorcowe gospodarstwo pasterskie. Następny odcinek drogi biegnie przez niewielki skrawek lasu, za którym rozpościera się Hala Górowa. W odległości około 5 minut od szlaku znajduje się letnia baza namiotowa. Dalsze 300-350 m szlak wiedzie przez górnoreglowy las świerkowy. Droga wznosi się ku górze. Po lewej stronie szlaku okazała skała a za nią rozpościera się rozległe osuwisko, pełne rowów rozpadlinowych o różnej głębokości i szerokości, nisz, korytarzy a nawet małych jaskiń wytworzonych z bloków piaskowca magurskiego. Po przeciwnej stronie szlaku występują pionowe ściany skalne z półkami i ambonami sięgającymi 20 m wysokości. Ciekawostkę przyrodniczą tego odcinka szlaku stanowią wprowadzone tu sztucznie przed 50 laty sosny limby nigdzie w Beskidzie nie występujące w takich ilościach. Wkrótce teren się wyrównuje, spotykamy się z drogą biegnącą z lewej strony, którą dowożone jest zaopatrzenie do schroniska na Hali Miziowej. Po kolejnych kilku minutach osiągamy granicę hali i po pokonaniu niewielkiego garba dostrzeżemy zarys schroniska PTTK. Po prawej stronie rozpościera się masyw Pilska.

Znaki niebieskie

Sopotnia Wielka Kolonia (ok. 750 m) – Sopotniański Potok – Hala Rysianka (1322 m).
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 1,30 h
GOT: 10/7
Szlak ten prawie na całej swojej długości pozbawiony jest interesujących panoram widokowych. Najczęściej wykorzystywany bywa jako droga zejściowa. Rozpoczyna się na wysokości przystanku PKS – Sopotnia Wielka Kolonia II i wpierw wiedzie odcinkiem asfaltowej drogi liczącym około 1300 m wzdłuż potoku sopotniańskiego. W przypadku podróżowania do Sopotni autobusem PKS istnieje możliwość rezygnacji z przejścia tego w sumie mało ciekawego odcinka trasy poprzez dojazd do ostatniego przystanku Sopotnia Kordon. Zaraz za przystankiem dolina Sopotni ulega zwężeniu, za ostatnimi zabudowaniami droga wstępuje w las i wjedzie wygodna płaską drogą biegnącą wzdłuż potoku. Potok Sopotniański jest przykładem udanej zabudowy bez zniszczenia jego życia biologicznego o czym może świadczyć występowanie pluszcza, który znajduje tu warunki do życia. Po 30 minutach wędrówki docieramy do pola biwakowego z drewnianym schronem przeciwdeszczowym, na wysokości którego następuje zmiana kierunku szlaku. Odbija on na prawo, na strome i wylesione zbocze ale po kilkudziesięciu metrach skręca w lewo i odtąd skośnie trawersując zbocze poprowadzi nas ponad doliną. Po kolejnych 25-30 minutach wąska ścieżka szlaku przekroczy szeroką drogę stokową. Po jej przekroczeniu kiedy spojrzymy ku górze bez trudu dostrzeżemy wyraźny prześwit. W miejscu tym rozpościera się rozległa Hala Pawlusia. Na wysokości dużego potoku szlak zakręca na lewo i skośnie niewielkimi skokami wyprowadza nas do prostopadłej stromej przecinki. Te znaki skręcają prostopadle ku górze. Po 20-25 minutach docieramy do obrzeży Hali Sopotniańskiej. Niebawem dostrzeżemy konstrukcje orczykowego wyciągu narciarskiego. Pnąc dalej ku górze, za rzadkimi świerkami rysuje się nam bryła schroniska PTTK na Rysiance.

Znaki czarne i niebieskie

Sopotnia Wielka Wodospad (ok. 680 m) – Koternica (1156 m) – Romanka (1366 m)
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 1,30 h
GOT: 13/6
Szlak rozpoczyna się powyżej wodospadu. Przekracza mostem potok sopotniański, mija szereg zabudowań i wydostaje się w kierunku zbocza opadającego od Romanki. Następnie wstępuje w las wznosząc się coraz wyżej. po drodze napotyka kilka polanek. omija kulminacje Kotarnicy, za którą łączy się ze znakami niebieskimi. Dalszy opis trasy zawarty jest w charakterystyce szlaku nr 14.

Znaki czarne

Krzyżowa (500 m) – Przełęcz Przysłopy (847 m) – Hala Buczynka (1202 m) – Skałka (1235 m) – Hala Miziowa (1275 m)
Czas przejścia: wyjście 3,30 h, zejście 2,45 h
GOT: 17/9
Szlak rozpoczyna się od przystanku PKS Krzyżowa II i prowadzi szosą w kierunku Jeleśni. Po kilkudziesięciu metrach odbija na lewo w dróżkę pomiędzy zabudowania. Dalej prowadzi drogą wśród pól na stok wzniesienia rysującego się przed nami. Po osiągnięciu grzbietu zakręca na lewo i rozpoczyna podejście w kierunku Łabysówki (904 m), momentami stromo po czym w ostatnim odcinku przed Przełęczą Przysłopy droga się wyrównuje a następnie ulega obniżeniu. dochodzimy do Przełęczy Przysłopy, na której znajduje się jeden z przystanków ścieżki przyrodniczej Ż.P.K., która towarzyszyć będzie nam do końca wędrówki. Bliższy opis atrakcji przyrodniczych zawarty jest w rozdziale „Przyroda”. Od tego momentu czeka nas mozolne spinanie się przez spory odcinek drogi doprowadzający nas do Uszczawnego Wyżnego (1145 m). Dopiero za nim droga się nieco wyrównuje. Na ostatnim odcinku szlaku spotykamy się ze znakami zielonymi dochodzącymi tu z Sopotni Wielkiej i zbiegającymi się w miejscu połogiej polany powstałej na wskutek wywałów drzewostanu. Jesteśmy poniżej Hali Buczynka. dalszy ciąg szlaku przebiega zgodnie z opisem szlaku nr 12.

Znaki niebieskie

Sopotnia Mała II (ok. 540 m) – Kotarnica (1156 m) – Romanka (1366 m)
Czas przejścia: wyjście 2,15 h, zejście 1,45 h
GOT: 15/8

Szlak rozpoczynający się na terenie Sopotni Małej II jest dłuższym fragmentem oznakowania zaczynającego się na rynku Żywca i wiodącego na szczyt Romanki. Po opuszczeniu Sopotni szlak nasz przez pola, niewielkie zagajniki a później jeszcze lasem podchodzi na grzbiet wzniesienia opadającego tu od Romanki.
Pokonać musimy spore nachylenie stoku wpierw osiągając kulminację Łazów (1002 m) po czym szlak się nieco wyrównuje. Po prawej stronie mijamy polanę Łobazią. dalej zalesionym grzbietem docieramy do Hali Juraszkowej, z której roztacza się interesująca panorama widokowa na dolinę Koszarawy, Pasmo Pewelskie i Beskid Mały. Za halą znów wkraczamy w las, droga robi się bardziej stroma i wkrótce osiągamy Kotarnicę (1156 m), gdzie spotykamy oznakowania koloru niebieskiego docierające tu z Sopotni Wielkiej. Teraz szlak niebieski skręca w prawo i biegnie wzdłuż grzbietu obniżając się nieco aby na powrót rozpocząć wznoszenie się w górę. Dalsze wędrowanie przebiega głównie lasem bez większych atrakcji widokowych. Zalesiony kopulasty szczyt Romanki osiągamy po 2,15 godzinach od chwili momentu rozpoczęcia wędrówki.

Znaki niebieskie

Sopotnia Mała II (ok. 540 m) – Juszczyna – Przełęcz u Poloka (ok. 630 m) – Jastrzębica (758 m) – Trzebinia – Sporysz – Żywiec Rynek
Czas przejścia: wyjście 3 h, zejście 3 h
GOT: 16/9
Długi i malowniczy widokowo szlak turystyczny dający możliwość dotarcia do centrum Żywca. Początkowy odcinek prowadzi asfaltową drogą z Sopotni Małej do Juszczyny. Osiągamy górną granicę miejscowości na tzw. Przełęczy u Poloka, gdzie szlak opuszcza drogę i kieruje się w polną dróżkę wkraczając w obręb pól uprawnych. Pokonuje niewielkie zbocze omijając grzbiet Jastrzębicy. Następnie trawersując ponad doliną Juszczyny z ciekawym widokiem na Romankę. Przekracza grzbiet Pawlackiego Wierchu (734 m) i od tego miejsca biegnie równolegle ponad doliną Przyłąkowa. Kolejny zakręt na lewo i przerzucenie szlaku na przeciwną stroną grzbietu następuje na Tokarce (588 m) po czym szlak przez pola zaczyna schodzić w dół, do wsi Trzebinia. Po dotarciu do drogi dalszy odcinek szlaku prowadzi szosą aż do samego Żywca. W ostatnim etapie wędrówki przekraczamy most na rzece Koszarawie, skręcamy na lewo i drogą wzdłuż campingu „Dębina” docieramy do skrzyżowania ul. Kopernika z ul. Witosa. Tuż za skrzyżowaniem zaczyna się płot zamkowego parku i my wraz z nim kierujemy się w dół ul. Witosa i po kilkudziesięciu metrach w ogrodzeniu parku napotykamy furtkę, w którą skręca szlak. Przechodzimy przez obręb zabytkowego dawnego parku Habsburgów i wydostajemy się bramą zlokalizowaną naprzeciw żywieckiej katedry. Zakończenie szlaku ma miejsce przy starej XV wiecznej wieży usytuowanej w jednym z rogów żywieckiego rynku. W odległości około 50 m od wieży znajduje się muzeum regionalne obrazujące dzieje i tradycje żywiecczyzny.

Znaki żółte

Hala Miziowa (1275 m) – Pilsko (1542 m)
Czas przejścia: wyjście 0,45 h, zejście 0,25 h
GOT: 4/2
Od schroniska na Hali Miziowej kierujemy się na południowy wschód zbocza i szlak wiedzie ponad górną granicą górnoreglowego lasu świerkowego. Następnie zakręca na prawo, zaczyna się mocno wspinać poprzez rozległe zarośla kosodrzewinowe. Po drodze spotykamy krzyż i symboliczny kamienny kopiec usypany na cześć pamięci E. Baścika, żołnierza kampanii wrześniowej, który w tym miejscu zginął 01.09.1939 r. Od szczytu dzieli nas zaledwie kilkanaście minut wędrówki, która podobnie jak poprzednio wiedzie pośród łanów kosodrzewiny, zbiorowisk głazów i skał oraz borówczysk. Na szczycie Pilska znajduje się także przystanek ścieżki przyrodniczej Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Znaki czarne

Hala Miziowa (1275 m) – Pilsko (1542 m)
Czas przejścia: wyjście 0,45 h, zejście 0,25 h
GOT: 4/2
Jest to podejście nieco krótsze ale wymaga pokonania znacznej stromości stoku. Od schroniska kierujemy się w kierunku krótkiego wyciągu narciarskiego dochodzącego pod samą kopułę Pilska. Po drodze mijamy granice lasu skręcamy ukosem na prawo i wydostajemy się do linii grzbietowej. Od tego miejsca zakręcamy na lewo i stromo przez karłowate świerki a następnie połacie kosodrzewiny wspinamy się w kierunku szczytu. Ostatni odcinek drogi na szczyt Pilska pokonujemy wspólnie ze znakami koloru żółtego.

Znaki czerwone

Rysianka (1322 m) – Trzy Kopce (1216 m) – Palenica (1343 m) – Hala Miziowa (1257 m)
Czas przejścia: wyjście 2 h, zejście 2 h
GOT: 9/10
Szlak ten stanowi grzbietowe połączenie schroniska na Hali Rysiance ze schroniskiem na Hali Miziowej. Od schroniska na Rysiance kierujemy się ścieżką w dół przecinającą środek hali a następnie grzbietem biegnącym w kierunku południowym. Pomiędzy Rysianką a Trzema Kopcami szlak się wyrównuje i wchodzimy w las świerkowy będący przykładem boru górnoreglowego objętego ochroną w formie rezerwatu przyrody „Pod Rysianką”. Szlak poczyna się wznosić i biegnie kamienistą dróżką, która wkrótce doprowadzi nas do kulminacji Trzech Kopców. Szczyt wzniesienia tworzy niewielkich rozmiarów polanka, na której dostrzeżemy słupek graniczny i resztki konstrukcji ze zwalonej wieży triangulacyjnej. Od Trzech Kopców skręcamy w lewo, szlak poczyna się obniżać  wstępując w szeroką przecinkę biegnącą pośród świerkowego młodnika. Droga na powrót poczyna się wznosić wybiegając na grzbiet Palenicy. Za szczytem wzniesienia rozpościera się Hala Cudzichowa. Kolejnym etapem wędrówki będzie Munczolik nazywany także Supurzeniem. Czeka nas podejście kamienistą ścieżką, która dopiero za wierzchołkiem się nieco wyrównuje z chwilą wkroczenia w obręb szerokiej przecinki. Niebawem po lewej stronie poczyna prześwitywać  Hala Tanecznik. Teraz przed nami wyraźnie rysują się zachodnie stoki Pilska, granica państwa skręca w prawo w przeciwieństwie do szlaku, który odbija w lewo i przechodzi skrajem polany Cebula a następnie wydostaje się na Halę Miziową. Od schroniska dzieli nas teraz kilkaset metrów, do którego doprowadzi nas ścieżka biegnąca środkiem hali. Na szlaku zlokalizowanych jest kilka przystanków ścieżki przyrodniczej Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Znaki zielone

Przyborów (520 m) – Jaworzyna (997 m) – Mędralowa (1080 m)
Czas przejścia: wyjście 2,15 h, zejście 1,45 h
GOT: 13/7
Początek szlaku ma miejsce na przystanku PKS Przyborów Moczarki Skrzyżowanie. Od tego miejsca idziemy w kierunku górnej części wsi i po przejściu około 200 m za niewielkim drewnianym  sklepikiem skręcamy w prawo w boczną drogę, która wyprowadzi nas stromym podejściem na zbocza Czoła nazywanego także Na Groń (721 m). Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo na stromą drogę, która wkrótce przemieni się w wąską ścieżkę. Szlak będzie teraz kluczył kilkakrotnie zmieniając kierunek. Najpierw ze ścieżki skręcimy w prawo a następnie po przejściu kilkunastu metrów w lewo na ścieżkę biegnącą koło sosen. Za nimi wchodzimy znów  na kamienistą drogę, którą wydostajemy się na grzbiet wzniesienia. Teraz droga staje się mniej stroma i łagodnie podchodzimy w kierunku Miziowego Gronia. Mijamy łąkę i niewielkie wzniesienie, za którym dochodzimy do kamiennej kapliczki stojącej w osiedlu Fujasy. Dalszy odcinek szlaku wiedzie od osiedla Fujasy przez las Miziów Groń i Kalików Groń. Podejścia te są stosunkowo łagodne. Na Kalikowym Groniu (916 m) na rozwidleniu drogi skręcamy w prawo trawersując zbocze ponad osiedle Moczarki. Dochodzimy do kolejnego obniżenia oddzielającego Kalikowy Groń od Jaworzyny. Drogą grzbietową wędrujemy w kierunku Jaworzyny mijając po drodze liczne zagajniki i las, aż osiągamy wzniesienie szczytu. Z Jaworzyny rozpoczyna się kilkuminutowe zejście do obniżenia stanowiącego przełęcz pomiędzy Jaworzyną a Mędralową. Spotykamy tu czarne znaki szlaku dochodzącego do tego miejsca z Korbielowa i wspólnie z nimi wędrujemy w kierunku przełęczy. Ostatni etap drogi polega na mozolnym wspinaniu się drogą, która wyprowadzi nas do granicy państwa. Tam spotykamy czerwone znaki Głównego Szlaku Beskidzkiego. Od tego miejsca do Mędralowej pozostało około 10 minut drogi.

Znaki żółte

Przyborów (520 m) – Lasek (868 m) – Koszarawa (ok. 580 m)
Czas przejścia: wyjście 2,45 h, zejście 2,45 h
GOT: 11/9

Malowniczy szlak rozpoczynający się od przystanku PKS Przyborów Szkoła. Wracamy w kierunku mostu na Koszarawie i po przejściu około 300 m w kierunku Jeleśni za remizą strażacką skręcamy w prawo w asfaltową drogę wijącą się pomiędzy zabudowaniami i za nią kierujemy się na pobliskie wzgórze. Szlak prowadzi długą i ciekawą trasą oferującą interesujące panoramy widokowe, grzbietami wzniesień tworzących rozległy wał zalegający nad doliną rzeki Koszarawy. Główne wzniesienie tego szlaku to Lasek nazywany także Łazkiem lub Łoskiem i Koszarawski Groń nazywany Zapadliskiem (789 m). Trasa szlaku wiedzie przez pola uprawne, liczne polany i łąki, zagajniki i lasy i schodzi na powrót do wsi Koszarawy powyżej przystanku PKS Koszarawa Kępki.

Gmina Jeleśnia - wyciągi narciarskie

nr 1 Buczynka-Solisko-Korbielów Kamienna     czerwona
nr 2 Solisko - Korbielów Kamienna     niebieska
nr 3 Solisko - Korbielów Kamienna     czerwona
nr 3a wariant trasy nr 3     czerwona
nr 4 Buczynka - Hala Szczawiny     zielona
nr 5 Pilsko - Hala Miziowa - Hala Szczawiny - Korbielów Kamienna  czerwona
nr 5 FIS Pilsko - Hala Szczawiny     czerwona
nr 5a Pilsko - Hala Miziowa     czerwony
nr 6 Kopiec - Hala Szczawiny     niebieska
nr 6a trasa dojazdowa do Hali Buczynki     niebieska
nr 7 Hala Miziowa Hala Szczawiny     czarna   
nr 8 Kopiec - Hala Miziowa     czerwona

Turistické stezky – Obec Jeleśnia

Žluté značky

Železniční stanice Jeleśnia (asi 450 m) - Janikowa Grapa (737 m) - Garlejów Groń (730 m) - Zwaliska (757 m) - Bąków (Czeretnik 776 m) - Gachowizna (758 m).

Doba chůze: výstup 4 hodiny, sestup 3,30 hodiny

DOSTANENO: 12/9

Stezka začíná od železniční stanice a směřuje ke křižovatce s hlavní silnicí, kde odbočuje vpravo a vede po hlavní silnici směrem na Żywiec. Asi po 1 km a po překročení mostu přes řeku Koszarawa se stezka stáčí doprava a nejprve rovinatá a poté začíná prudce stoupat Janikowa Grapa, ze které je zajímavý panoramatický výhled směrem na Pilsko, Babí horu, Slezské Beskydy a rozlehlým údolím Żywiecka začíná sjíždět do malé osady Madeje patřící Pewla Wielka, kterou obchází stranou a mírně, přes pole a okrajem lesa, dosahuje kulminaci Zwaliska. V tomto místě se stezka stáčí doprava a vrchol obchází v malém oblouku téměř po rovném terénu. Poté vjíždíme na paseku, ze které začíná strmý výstup na vrchol Bąków (766 m). Zde je další sestup stezky, která klesá po hranici lesa a polí do prohlubně mezi Bąkówem a Gachowiznou. Další turistika do Gachowiny z tohoto místa vede po modré značce.

Červené značky

Glinne Pass (809 m) – Hala Miziowa (1275 m)

Doba chůze: výstup 2 hodiny, sestup 1¼ hodiny

DOSTANENO: 10/6

Tato stezka je součástí Hlavní beskydské stezky, která je pokračováním spojnice Babia Góra s Pilskem. Stezka začíná pod průsmykem Glinne a vstupuje do nádherného smrkového lesa a vede nás mírně v zatáčce asi 20 minut, po kterých začíná malé strmé stoupání. Po překonání této strmosti je před námi ještě asi 700 m úsek cesty strmě stoupající vzhůru. Trasa vede podél hraničního přechodu, na začátku nejsou hraniční sloupky téměř vidět. Slovenská turistická značka značená modře vede souběžně s červenou značkou. Po zdolání prudkého stoupání se stezka stáčí doprava, vstupuje do tzv Suc

gmina jeleśnia logo